BMWHELP - Forum dla Profi BMW

BMW E38 / E39, zestaw telefonu bluetooth.

Zaczęty przez mamut103, Październik 15, 2017, 16:48

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mamut103

Walczył ktoś z doposażeniem BMW E38 w zestaw głośnomówiący bluetooth? Auto seryjnie 99r wyposażone w duży telefon w podłokietniku i nawigację MK2 z wyświetlaczem 4:3. W sumie zależy nam tylko na parowaniu się telefonu z autem i odbieraniem/kończeniem rozmów z kierownicy. O SMSach lub książce telefonicznej na ekranie nawet nie myślę :)
  •  

MVVS

Chodzi o zestaw bmw? Z jakim telefonem ma współpracować?
  •  

Krystian

#2
Ja walczyłem i to z dużym sukcesem.
Działa wszystko. Książka telefoniczna, odbieranie, wybieranie, smsy itp...

Wystarczy zamiast modułu telefonu podpiąć moduł TCU albo ULF z E46/ X5 / X3. Ważne żeby był na iBus. Z ULF z pierwszych lat produkcji jest problem z stabilnością połączenia bluetooth. Przy odbieraniu telefonu rozłącza połączenie z telefonem. Trzeba szukać jak najmłodszego ULF (Było 13 wersji...) lub TCU który z tego co zauważyłem ma stabilniejsze połączenie z telefonem. Oczywiście trzeba odpowiednio zmodyfikować wiązkę bo z tego co pamiętam to są inne wtyczki. Ja zrobiłem sobie sam przejściówkę wg. schematów. No i antena bluetooth się przyda :) Ja ją wcisnąłem w słupek C :)
Problem pojawia się przy kodowaniu bo w E38 nigdy nie było tych sterowników i NCS nie będzie pokazywał ich na liście sterowników. Do parowania telefonu potrzebujesz slot telefonu z przyciskiem, albo wywołujesz tryb parowania przez tool32 (komend nie pamiętam dokładnie) albo bmw scanner.

Temat mocno wałkowany na forach amerykańskich :)

Dodam jeszcze że dużo zależy od telefonu bo na przykład z LG G3 zrywało połączenie, a z Samsungiem S4 trzymało pięknie... Z Nokią 6310i idealnie działało  8)

EDIT:

Nawet znalazłem zdjęcia z operacji :D
Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się or Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się

Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się or Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się

Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się or Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się

Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się or Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się

Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się or Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się

//Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się or Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się

Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się or Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się

Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się or Nie masz uprawnień do linku. Zarejestruj się lub Zaloguj się
  •  

mamut103

Właśnie o to mi chodziło! Dzięki!

Czyli reasumując nie ciągnąłeś żadnych dodatkowych kabli, wszystko gra na seryjnych wiązkach- jedynie przerabiam wtyczki wg. schematów przy podłokietniku (slot telefonu zamiast słuchawki na kablu) oraz przy module od telefonu. Czy problem w kodowaniu idzie ominąć w naturalny sposób za pomocą NCSa, czy potrzebne są jakieś sztuczki?
  •  

Krystian

Dokładnie. Nie przypomniam sobie żebym ciągnął jakieś dodatkowe kable oprócz anteny bluetooth :)
Ja się poddałem z kodowaniem modułu telefonu bo i tak mi wszystko działało bardzo dobrze. Tak się teraz zastanawiam, że może jakby oszukał NCSa i wybrał Chassis E53, a ZCS podał samemu taki z TCU/ULF to może by pozwolił zakodować...
  •  

MVVS

Polecam w miarę możliwości sprawdzić wcześniej czy działa moduł działa poprawnie z telefonem, z którym ma być używany. Ja mam ULF gen13 (najnowszy) i póki miałem androida 6 to działało poprawnie (rozmowy + książka kontaktów, sms'y nie działały), po aktualizacji na androida 7 wszystko działa do czasu nawiązania/odebrania rozmowy, wtedy się zawiesza i przestaje działać. Podobno android 7.1 naprawia problem, ale na mój telefon jeszcze nie wyszedł, mimo, że już zaczyna wchodzić android 8... Z tego co mi wiadomo to z iphone nie ma problemów.
  •